Dil Seçiniz
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5

Bu makalemizde sizlere Mevlana’nın şehri “Konya’da gezilecek yerler listesin Top 5’den” bahsedeceğiz. Peki, neden 5? Tatbikîde Konya’da gezilecek çok yer var lakin Yazımızda günübirlik fazla vakti olmayan ve gelmişken şöyle bir Konya hakkında kısa bir bilgi sahibi olayım ve mini bir gezi yapayım diyen kişiler için ideal en güzel lokasyonları seçmeye çalıştık.

 

Tabi başlıkta da belirttiğimiz gibi Konya bir Mevlana şehridir. Mevlana Celalettin Rumi ve Dervish’lerin, Mevlevilerin maneviyatı tüm şehri kapladığını hissediyorsunuz. İlk gezmeniz ve gelmeniz gereken yer;

 

1.) Mevlana Türbesi

 

mevlana

 

"Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol"

"Gel, Gel, ne olursan ol, gel!
İster kâfir, ister mecûsî, ister puta tapan ol, gel!
Bizim dergâhımız ümitsizlik dergâhı değildir.
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel!

Hz. Mevlâna

Türbeye ücretsiz olan girişiyle ‘Gel ne olursan ol yine gel’ felsefesini yaşattığı için Konya Büyükşehir belediyesine teşekkür ediyoruz. Türbede Tilavet odası, Mevlana hazretlerinin hayatı ve eşyalarından örnekler, Semahane, Mescit, Halı kumaş Bölümü, Derviş Hücreleri, Matbah Bölümü vb bölümler bulunmaktadır. Konya Araç Kiralama ile bizden oto kiralayarak Konya’nın simgesine kolaylıkla ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

 

2.) Konya Tropikal Kelebek Vadisi

Konya Tropikal Kelebek Vadisi

 

Son zamanlarda oldukça revaçta olan ve Konya’ya yeni yapılan ve Konya’nın yerli halkı ve turistlerinde çok beğendiği bir merkez oldu. Vadide milyonlarca kelebek ve canlı bitkiler mevcut, Kelebekler ile iççice bulunmak isteyen ve özellikle fotoğraf tutkunlarının en gözde mekânı olan kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerler listesinde 2. Sırayı almayı hak ediyor. Giriş Ücreti 17,5 TL

 

3.) Sille Köyü

Sille Köyü

 

Tarih kokan Sille köyü içerisinde İslamiyet’ten önce yapılan ‘Aya Eleni Kilisesi’, Frigler'den, Selçuklular’a kadar birçok uygarlığa ve birçok din'e ev sahipliği yapmış, mağaraları, vb tarihi materyaller bulunmaktadır. En az 1,2 saatinizi burada ayırmanızı tavsiye ederiz. Yalnız şunu belirmek gerekir ki adı üstünde köy olduğu için ulaşım biraz zor sizlere tavsiyemiz Konya Rent a Car ile bizden araç kiralayarak yaklaşık Konya merkeze 20 Km mesafe bulunan bu köyü Konya’nın en hesaplı araç Kiralama şirketi olan Dervish Oto Kiralama ile ziyaret edebilirsiniz.

 

4.) Meram Bağları

Meram Bağları

 

Konyalılar özellikle burayı şehrin yorgunluğundan kurtulmak için geliyor. Aileniz ile temiz hava almak, temiz hava alırken nezih Caferlerde doğa manzarasına karşı bir çay içmek istiyorsanız tam aradığınız bir yer. Ayrıca Konya büyük şehir belediyesinin ‘Kafem’ lerine giderek orada uygun fiyatlara karnınızı doyurup, çayınızı içebilirsiniz. Konya Oto Kiralama ile her zaman yanınızdayız. Siz trenden, uçaktan veya otobüsten indiğiniz vakit, vakit kayıp etmeden istediğiniz yere araç teslimi gerçekleştiriyoruz.

 

5.) Akyokuş Park

Akyokuş Park

 

Eveet, geldik listemizin sonuna artık gezdiniz yoruldunuz şöyle bir Konya manzarasında yemek yiyip dönüş hazırlıkları yapma zamanınız geldi. Buranın en önemli artısı Konya’yı kuş bakışı en güzel görmenizi sağlayacak bir yer olmasıdır. Tam tepede yine Konya Belediyesine ait Kafe ve Restoranda mevcut özellikle bunu vurgulamamın sebebi halka ait olduğu için böyle güzel bir mekânda hesaplı bir şekilde oturup yemek yiyebilmenizdir.

 

Son

İnşallah bundan sonraki makalemizde vakti bol olanlar için, içinde Medreselerin, müzelerin, camilerin bulunduğu daha detaylı bir makale paylaşacağız. Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere…

 

Abdurrahman Türkoğlu

Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
Konya Gezilecek Yerler Listesi Top 5
  • Etiketler: